top of page

Program Erasmus +

„Podstawówka na 6+ jutro zaczyna się dziś“

2017-1-PL01-KA101-036171

Potrzebą nadrzędną Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Babicy jest kształcenie uczniów na wysokim poziomie, wyposażanie ich we wszechstronną wiedzę i umiejętności oraz dostosowanie polskiej szkoły do standardów europejskich. Jest to istotne w szczególności teraz gdy reforma edukacji stała się faktem i ranga szkoły podstawowej zdecydowanie wzrosła. Aby skutecznie kształcić uczniów i wpływać na ich rozwój potrzebne jest pełne zaangażowanie wszystkich nauczycieli i ich permanentne kształcenie. Odpowiedzią na powyższe potrzeby był projekt „Podstawówka na 6+ jutro zaczyna się dziś“. Partnerzy projektu: Volksschule Karl Löwe Gasse z Wiednia oraz instytucja szkoleniowa EtiMalta z St. Julians.

Jednym z naszych założeń było upowszechnienie stosowania języka angielskiego na różnych lekcjach przedmiotowych i poza nimi. Ten cel można było osiągnąć dzięki przeszkoleniu kadry w tym zakresie w ramach działań projektowych. Nauczyciele różnych przedmiotów odbyli kurs językowy w kraju, w którym językiem urzędowym jest język angielski.  

Kolejnym celem możliwym do osiągnięcia w oparciu o realizację projektu było wdrożenie stosowania na lekcjach na szeroką skalę TIK. W tym celu nauczyciele zostali przeszkoleni z zakresu zastosowania nowoczesnych technologii na lekcjach.  

Zreformowana polska szkoła potrzebuje również nowatorskich rozwiązań w zarządzaniu. Istotnym jest aby skorzystać z europejskich, sprawdzonych rozwiązań w tym zakresie. Dlatego w ramach projektu dyrektorka Zespołu Szkół w Babicy mogła przyglądnąć się pracy dyrekcji z wieloletnim doświadczeniem z zagranicznej, europejskiej szkoły.

 

Wszystkie działania projektowe przenikały i uzupełniały się wzajemnie.

Wyniesiona z projektu przez nauczycieli wiedza wpłynęła na strategiczny rozwój szkoły, spowodowała podniesienie kompetencji kadry i równocześnie przyczyniła się do zaspokojenia potrzeb uczniów.  

Dzięki działaniom projektowym, które miały przełożenie na uczniów – przyszłych dorosłych obywateli dokładamy naszą małą cegiełkę do jednoczenia się społeczeństwa.  

Rezultaty

Podczas projektu zostały wypracowane rezultaty miękkie i twarde. Kadra zdobyła nową wiedzę, wzbogaciła doświadczenia zawodowe, udoskonaliła swój warsztat pracy. Nauczyciele zwiększyli również motywację do dalszego podnoszenia swoich kwalifikacji w celu uatrakcyjniania lekcji, wzrosła również ich samoocena. Udział w kursach i rozwiązywanie zadań w międzynarodowym zespole oraz współpraca z zagranicznymi partnerami pozwoliły rozwinąć kadrze zdolności interpersonalne, analityczne i organizacyjne.

 

Zaobserwowanie metod zarządzania w austriackiej szkole przyczyniło się do nowej organizacji pracy. Inspirując się strategią pracy tamtej szkoły realizuje się obecnie więcej aktywności zarówno dla uczniów słabych jak i zdolnych. Działalność ta została doceniona przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w roku szkolnym 2017/2018. Zespół Szkół w Babicy został odznaczony tytułem „Szkoły przyjaznej uczniom zdolnym“. W szkole kładzie się obecnie duży nacisk na wprowadzanie elementów języka angielskiego do nauczania przedmiotów ogólnokształcących. W roku szkolnym 2018/2019 podpisano umowę patronacką z wyższą uczelnią, dzięki której uczniowie wzbogacją umiejętności z zakresu języka angielskiego. Poza tym zrealizowano dwa projekty eTwinning: Let’s speak English oraz English - just speak.

Udział w kursie języka angielskiego w kraju i na Malcie umożliwił wzbogacenie umiejętności w tym zakresie i pozwolił nauczycielom na rozpoczęcie wprowadzania elementów języka angielskiego podczas zajęć obowiązkowych, dodatkowych i świetlicowych. Natomiast podczas kursu z zakresu IT nauczyciele dowiedzieli się wzbogacać proces dydaktyczny o nowoczesne elementy pracy. Działania podczas kursu:

 

1. Przygotowanie własnej strony internetowej i bloga;

2.Tworzenie avatarów, które mogą pojawić się jako rozgrzewka, element rozrywkowy w środku lekcji, zagadka lub zadanie domowe.

3. Korzystanie z aplikacji ToonDoo Cartoons podczas tworzenia komiksów i książeczek;

4. Tworzenie interaktywnych filmów z pytaniami otwartymi i wielokrotnego wyboru w aplikacji Edpuzzle;

5. Przygotowywanie różnych animacji, karykatur, przekształcanie zdjęć w postaci z kreskówki w aplikacji Cartoon.Pho.to;

6. Tworzenie efektów dźwiękowych w aplikacji Audacity;

7. Tworzenie własnych zadań, ćwiczeń, krzyżówek w aplikacji Learning apps.

Reasumując, udział w projekcie przyczynił się do wzbogacenia warsztatu pracy nauczycieli, unowocześnienia metod zarządzania i podniesienia jakości pracy szkoły.

bottom of page